Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pakiet nowoczesności dla sądów – zacząć można od doręczeń

22 czerwca 2022 | Sądy i Prokuratura | Henryk Walczewski

Po pandemii coraz bliżej nam do zaakceptowania elektronicznej korespondecji, co umożliwia nam zwalczanie spamu i grafomaństwa.

Powtarzanie truizmów o trudnej sytuacji sądów jest stratą czasu. Warto jednak go poświęcić na dyskusję o konkretnych potrzebach, które są najpilniejsze i mogą być zaspokojone bez oczekiwania na „Wielkie Reformy i Przełomowe Decyzje”. Słyszymy o nich od wielu lat, przestały więc być równie wiarygodne jak realne. Są też dotknięte syndromem „wielkiej kanapki”, która najpierw nie mieści się w ustach, a kiedy to się jakoś uda, nie jest dobrze, „bo co za dużo i na raz, to niezdrowo”.

Czym jest nowoczesność i dlaczego jest sądom potrzebna?

Nowoczesność to zgodność z realiami otaczającego świata – tu i teraz. Ta zgodność miejsca jest bardzo ważna, ponieważ w różnych miejscach ludzie żyją inaczej. Żyjącym w RP, Europie i UE odpowiednie przepisy określają sytuację. Kiedy więc ustalimy warunki miejsca i czasu, trzeba przyjrzeć się adresatom – czyli ustalić, jacy konkretnie ludzie korzystają lub będą korzystać z danych rozwiązań prawnych i organizacyjnych.

Z całą pewnością adresatem nie jest całe społeczeństwo, ponieważ składają się na nie różne osoby (od niemowląt po starców) o diametralnie różnych sytuacjach, możliwościach i potrzebach – o czym wypada pamiętać. Tym bardziej kiedy realną przestrzenią, czyli „miejscem”, staje się również internet. Dla korzystających z niego „dostępność” ma sens nie geograficzny, ale techniczny (łącza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12298

Wydanie: 12298

Spis treści

Zamów abonament