Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zagraniczne zarobki trzeba rozliczać na nowych zasadach

23 czerwca 2022 | Kadry i Płace | Dorian Jabłoński

Osoby świadczące pracę w Polsce na rzecz pracodawców z zagranicy samodzielnie obliczają i opłacają zaliczki na PIT. Zarówno „stary” Polski Ład, jak i jego nowelizacja wprowadzają modyfikacje w sposobie ich ustalania.

Przy ustalaniu podmiotu, który jest zobowiązany do opłacania zaliczek na PIT od wynagrodzenia ze stosunku pracy, jednym z kluczowych czynników jest to, z kim zawarto umowę.

Status płatnika

Jeżeli umowa o pracę zostanie zawarta z podmiotem zagranicznym i praca będzie świadczona na rzecz tego podmiotu, to z reguły pracownik samodzielnie oblicza zaliczki na PIT i wpłaca je do właściwego urzędu skarbowego na swój mikrorachunek podatkowy.

Jest tak w przypadku, gdy pracownik świadczy pracę na terytorium Polski (również zdalnie) na rzecz zagranicznego pracodawcy, który nie posiada w Polsce zakładu ani stałego miejsca prowadzenia działalności.

W takiej sytuacji przepisy ustawy o PIT nie przewidują, żeby zagraniczny pracodawca mógł pełnić w Polsce funkcję płatnika zaliczek na podatek dochodowy. Obowiązek prawidłowego rozliczania się z fiskusem w trakcie roku spoczywa wyłącznie na pracownikach.

Potwierdził to w ostatnim czasie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12299

Wydanie: 12299

Spis treści
Zamów abonament