Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak nauczyliśmy maszyny liczyć i myśleć za nas? Część 26: Od UNIX-a do Linuxa

24 czerwca 2022 | Rzecz o historii | Ryszard Tadeusiewicz
Richard Matthew Stallman – jeden z twórców ruchu wolnego oprogramowania
autor zdjęcia: PAP/EPA/MARTIN ALIPAZ
źródło: Nieznane
Richard Matthew Stallman – jeden z twórców ruchu wolnego oprogramowania

Pionierem wolnego oprogramowania był Richard M. Stallman, który 5 stycznia 1984 r. w dokumencie „O projekcie GNU” deklarował, że zamierza całkowicie poświęcić się sprawie „stworzenia nowej społeczności dzielącej się oprogramowaniem”.

W poprzednim felietonie tej serii opisałem historię powstania i rozwoju systemu UNIX. System ten był przez długi okres rozwijany (powstawały kolejne wersje) i udostępniany za darmo. Skończyło się to na wersji nr 7 udostępnionej w 1979 r., natomiast po „wyprostowaniu” pewnych kwestii prawnych firma AT&T, do której należała „wylęgarnia” UNIX-a – Bell Labs, zaoferowała w 1982 r. płatny program o nazwie System III (po ulepszeniach wszedł na rynek pod nazwą System V). Jak opisałem w poprzednim odcinku, doprowadziło to do gigantycznej awantury, bo użytkownicy UNIX-a (zwłaszcza wywodzący się z kręgów akademickich) przyzwyczaili się do darmowego oprogramowania, a w odpowiedzi na wypuszczenie na rynek programu System V stworzyli na Uniwersytecie Berkeley wersję UNIX-a pod nazwą BSD (Berkeley Software Distribution), która była od Systemu V lepsza.

Potomkowie UNIX-a 

Mimo wspomnianych awantur (które z reguły kończyły się w sądzie) na bazie UNIX-a powstało wiele systemów operacyjnych pracujących do dziś. Bardziej znane z nich to AIX (na komputerach IBM), MacOS X (na komputerach Apple) oraz IRIX (na komputerach Silicon Graphics).

Na osobną wzmiankę zasługuje Xenix – wersja UNIX-a dla mikrokomputerów klasy IBM PC, opracowana przez firmę Santa Cruz Operations (SCO) na zlecenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12300

Wydanie: 12300

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament