Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zapobieganie kradzieżom spółek – nowelizacja ustawy o KRS

24 czerwca 2022 | Biznes w czasie pandemii | WIKTOR SOBOL Andrzej Laprus

Dzięki usłudze newslettera zainteresowane podmioty będą otrzymywały podstawowe informacje o zdarzeniach dotyczących ich spółki, takich jak zarejestrowanie sprawy lub dokonanie wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym.

21 czerwca 2022 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, której celem jest przeciwdziałanie procederowi tzw. kradzieży spółek. Zmiany polegają na wprowadzeniu usługi automatycznego powiadamiania o zarejestrowaniu sprawy w postępowaniu rejestrowym i dokonaniu wpisu w KRS (tzw. newsletter), którego szczegółowy zakres określony zostanie w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości.

Zmiany pozwolą na wzmocnienie funkcji informacyjnej Krajowego Rejestru Sądowego oraz samych akt rejestrowych. Nowelizacja jest dobrym początkiem, jednak osiągnięcie jej celu jakim jest ochrona spółek przed ich „kradzieżą”, wymaga dalszych zmian.

Kradzież spółek

Kradzież spółek jest procederem polegającym na tzw. podstępnym doprowadzaniu do zmiany wpisów w KRS dotyczących m.in. reprezentacji podmiotu w oparciu o wnioski, których podstawą są sfałszowane dokumenty. Mimo iż wpis zmian do KRS najczęściej ma jedynie charakter deklaratywny, przypadki tego rodzaju zdarzają się w praktyce i są przedmiotem głośnych doniesień medialnych. Przez domniemanie prawidłowości danych ujawnionych w KRS, osoby dopuszczające się kradzieży spółek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12300

Wydanie: 12300

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament