Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dane osobowe jako waluta – teraz i w przyszłości

24 czerwca 2022 | Biznes w czasie pandemii | Aleksandra Czubek Jakub Kubalski

Coraz powszechniejsze staje się świadczenie polegające na przekazywaniu danych osobowych w zamian za produkty czy rabaty. A w niedalekiej przyszłości dane osobowe mają szansę stać się oficjalną walutą w wybranych transakcjach internetowych.adwokat, partner SSW Pragmatic Solutions

Jedną z największych wartości wnoszonych do internetu przez jego użytkowników są dane, w tym dane osobowe, które obecnie urosły do rangi waluty w obrocie cyfrowym. Analiza rynku cyfrowego wskazuje, że dane stanowią wartość dla dostawców usług w świecie cyfrowym. Zdaniem Boston Consulting Group1 wykorzystanie danych osobowych jako waluty może przynosić europejskim firmom i organizacjom ok 330 mld euro zysku rocznie. Dane mają ponadto swój wymiar pieniężny lub, jak pokazują najnowsze przypadki zastosowania – w kryptowalutach.

Świadczenia stron umowy

Dane osobowe to każda informacja, które pozwala zidentyfikować osobę fizyczną. W szczególności są to: imię i nazwisko, numer identyfikacyjny (PESEL), dane o lokalizacji czy identyfikator internetowy (np. adres IP). W kontekście działalności użytkowników w internecie, pozwalają one nie tylko na stworzenie portretu demograficznego użytkownika sieci, ale także behawioralnego – związanego z tym, jak korzysta on z danych witryn i jak porusza się w internecie.

Waluta służy tworzeniu i wymianie wartości ekonomicznych. Jest to wszystko, co może służyć jako środek wymiany, coś, co może być „wypłacone” za towary i usługi, lub użyte do spłaty długu lub do przechowywania wartości do wykorzystania w przyszłości.

Dane traktowane jako świadczenia stron umowy niejednokrotnie wypełniają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12300

Wydanie: 12300

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament