Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odmowa przyznania dotacji spółce nie może zależeć od „woli” organu

24 czerwca 2022 | Biznes w czasie pandemii | Marcin Nagórek

Uchwała rady gminy jest wadliwa. Uzależnia bowiem przyznanie dotacji na inwestycje z zakresu ochrony środowiska od spełnienia warunków takich jak brak zaległości w opłatach na rzecz miasta.

Burmistrz miasta odmówił naszej spółce dotacji na wymianę źródła ciepła na ekologiczne. Dotacje takie przyznaje miasto na podstawie uchwały dotacyjnej i mogą starać się o nie m.in. spółki. Zdaniem burmistrza wszystko było zgodnie z uchwałą, bo warunkiem przekazania dotacji jest brak zaległości w opłatach i podatkach na rzecz gminy. Mamy zaległość podatkową ale spłacamy w ratach. Czy możemy coś zrobić w tej sprawie?

Odpowiadając na pytanie należy zwrócić uwagę na przepisy zgrupowane w art. 403 ust. 4-6 ustawy Prawo ochrony środowiska. Z ich treści wynika:

Po pierwsze, że finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej może polegać na udzielaniu dotacji celowej w rozumieniu przepisów ustawy o finansach publicznych z budżetu gminy lub budżetu powiatu na finansowanie lub dofinansowanie kosztów inwestycji podmiotów niezaliczonych do sektora finansów publicznych, w tym m.in.: osób fizycznych, wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych, przedsiębiorców.

Po drugie, zasady udzielania dotacji celowej, obejmujące w szczególności kryteria wyboru inwestycji do finansowania lub dofinansowania oraz tryb postępowania w sprawie udzielania dotacji i sposób jej rozliczania określa odpowiednio rada gminy albo rada powiatu w drodze uchwały.

Po trzecie, udzielenie dotacji celowej następuje na podstawie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12300

Wydanie: 12300

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament