Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Współpraca z zagraniczną firmą nie odbierze ulgi w ZUS

04 sierpnia 2022 | Kadry i Płace | Marcin Nagórek

Przedsiębiorca, który podjął współpracę z byłym pracodawcą z zagranicy, ma prawo do preferencyjnych składek, o ile w całym okresie zatrudnienia nie podlegał ustawodawstwu polskiemu.

∑ Do końca lutego pracowałem w dużej firmie przemysłowej na terenie Czech. Wróciłem do kraju z przyczyn osobistych. Założyłem działalność i stałem się podwykonawcą dla tej samej firmy z Czech dla jej klientów w Polsce. Czy mogę korzystać z preferencyjnego ZUS, mimo że wykonuję prace na rzecz byłego pracodawcy? – pyta czytelnik.

Przedsiębiorca może skorzystać z preferencyjnego ZUS, mimo że w ramach działal- ności gospodarczej podjął współpracę z byłym pracodawcą.

Kluczowe warunki

Punktem wyjścia do udzielenia odpowiedzi jest art. 18a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2022 r., poz. 1009 ze zm.)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12335

Wydanie: 12335

Spis treści

Reklama

Zamów abonament