Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powrót z urlopu wychowawczego nie zawsze na to samo stanowisko

04 sierpnia 2022 | Kadry i Płace | Bogdan Majkowski

Pracownik, który zakończył urlop wychowawczy, ma gwarancję powrotu na poprzednio zajmowane stanowisko pracy. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy zostało ono zlikwidowane.

∑ W przyszłym miesiącu do pracy wróci pracownica z urlopu wychowawczego. Ze względów organizacyjnych (likwidacja stanowiska) chcemy jej zaproponować inną pracę. Jakie warunki muszą być spełnione, aby takie przeniesienie nie budziło zastrzeżeń ze strony inspekcji pracy? – pyta czytelnik.

Stanowisko zaoferowane pracownicy powinno być równorzędne z tym zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu. Jeśli nie będzie takiej możliwości, nowe stanowisko musi odpowiadać jej kwalifikacjom. Pracownica nie może też otrzymywać niższych poborów od przysługujących na stanowisku, jakie zajmowała przed tym urlopem.

Przeniesienie możliwe…

Sposób postępowania w opisanej sytuacji reguluje art. 1864 kodeksu pracy. Przepis ten nakłada na pracodawcę obowiązek dopuszczenia pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe – na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed urlopem lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.

Generalnie więc pracodawca musi zagwarantować pracownikowi wracającemu z urlopu wychowawczego to samo stanowisko, które zajmował przed rozpoczęciem urlopu. Jedyną okolicznością pozwalającą na zaproponowanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12335

Wydanie: 12335

Spis treści

Reklama

Zamów abonament