Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Usługi organizacji zakupów w kosztach bez ograniczeń

05 września 2022 | Podatki i księgowość | Maciej Łapuć

Usługi polegające na wyborze dostawców i utrzymywaniu z nimi bieżących kontaktów, negocjowaniu umów, monitorowaniu warunków rynkowych surowców oraz dostaw nie są podobne do zarządzania, kontroli i badania rynku, a w konsekwencji nie podlegają limitowaniu w zaliczaniu do kosztów podatkowych.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 15 czerwca 2022 r. (VIII SA/Wa 70/22).

Grupa kapitałowa, w której działa podatnik, pozyskuje surowce od dostawców zewnętrznych z całego świata. Negocjowanie umów z globalnymi dostawcami o zaopatrzenie w wysokiej jakości surowce ma kluczowe znaczenie dla sukcesu zarówno grupy, jak i spółki. Dlatego podjęto decyzję o utworzeniu w ramach grupy odrębnych, scentralizowanych zespołów odpowiedzialnych za organizację zakupów. Spółka, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zawarła umowę, na mocy której nabywa świadczone przez podmiot powiązany usługi organizacji zakupów polegające m.in. na wyborze dostawców i utrzymywaniu z nimi bieżących kontaktów, negocjowaniu warunków umów z dostawcami, monitorowaniu warunków rynkowych surowców oraz monitorowaniu dostaw.

Podatnik zwrócił się do organu z pytaniem, czy koszty nabycia usług organizacji zakupów podlegają ograniczeniom w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15e ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT. Spółka uznała, że usługi te nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12361

Wydanie: 12361

Spis treści
Zamów abonament