Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uprawnienia kierowcy to nie dobro osobiste

05 września 2022 | Prawo co dnia | Marek Domagalski

Ukaranie zatrzymaniem prawa jazdy na trzy miesiące na podstawie wadliwego pomiaru prędkości nie narusza z automatu dóbr osobistych.

Dlatego że z posiadaniem prawa jazdy łączą się także obowiązki.

Piotra M. zatrzymała drogówka, gdy po nowym moście miał jechać, jak policjanci odczytali z wideorejestratora, 126 km/h, a dozwolona prędkość wynosiła 70 km/h. Kierowca był jednak mocno przekonany, że jechał nie szybciej niż 110 km/h, i odmówił przyjęcia mandatu 500 zł oraz kwestionował konieczność zatrzymania prawa jazdy. Na tym się nie skończyło, gdyż prezydent miasta zatrzymał mu prawo jazdy kategorii B i A na trzy miesiące, a SKO utrzymało decyzję w mocy.

Z kolei Sąd Rejonowy w T., opierając się m.in. na opinii biegłego, uznał powoda za winnego przekroczenia dopuszczalnej prędkości o 29 km/h, czyli jazdy z prędkością nie mniejszą niż 99 km/h przy ograniczeniu prędkości do 70 km/h, tj....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12361

Wydanie: 12361

Spis treści
Zamów abonament