Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wynagrodzenia członków zarządów i rad nadzorczych spółek giełdowych

07 września 2022 | Rachunkowość | Marlena Frączek-Krupa

Członek zarządu jest powoływany i odwoływany uchwałą przez radę nadzorczą, chyba że statut spółki stanowi inaczej. Jeżeli akcjonariuszem spółki jest osoba prawna, nie może ona bezpośrednio prowadzić spraw spółki i jej reprezentować jako powołany do tej funkcji członek zarządu.

Najczęściej wykorzystywanym sposobem wynagradzania członków zarządu w Spółkach notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych jest powzięcie uchwały przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy w sprawie wynagrodzenia.

W praktyce w akcie powołującym członka zarządu na stanowisko bardzo rzadko jest regulowana wysokość i sposób wynagrodzenia. Poza wyżej wymienionym rodzajem wynagradzania na podstawie, którego członek zarządu pobiera wynagrodzenie jest zawieranie umów w z Zarządem formie m.in. umowy o pracę, umowy zlecenia oraz kontraktu menedżerskiego.

Kto decyduje o wynagrodzeniu

W myśl art. 378 Kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.) organem określającym wynagrodzenie członków zarządu zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub innej umowy jest rada nadzorcza, chyba że statut spółki stanowi inaczej w tym zakresie. Natomiast walne zgromadzenie akcjonariuszy może określać zasady wynagradzania członków zarządu, w szczególności maksymalną wysokość wynagrodzenia, przyznawanie członkom zarządu prawa do świadczeń dodatkowych lub maksymalną wartość takich świadczeń. Zgodnie z powyższym nie ma prawnej możliwości, aby to zarząd we własnym imieniu rozstrzygał o wysokości wynagrodzenia.

Należy również nadmienić, że w spółkach giełdowych statut może w sposób jednoznaczny wskazać, iż o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12363

Wydanie: 12363

Spis treści

Reklama

Zamów abonament