Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

PIT i ZUS od kart lunchowych dla pracowników

07 września 2022 | Rachunkowość | Lidia Rubińska

Pracodawca może rozważyć sfinansowanie kart lunchowych ze środków obrotowych firmy lub z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

W praktyce pracodawcy jako dodatkowy benefit wręczają swoim pracownikom karty lunchowe uprawniające do nabywania posiłków w restauracjach, barach lub za pośrednictwem wybranych stron internetowych. Nie w każdym przypadku otrzymanie takiej karty jest przychodem pracownika.

PRZYKŁAD

Spółka z.o.o. planuje wprowadzić dla swoich pracowników możliwość korzystania z imiennych kart żywieniowych. Karty będą wydawane tylko zainteresowanym pracownikom i będą uprawniały do korzystania z posiłków w punktach gastronomicznych. Do zakupu posiłków pracownicy nie będą potrzebowali gotówki, rozliczenie za posiłek będzie dokonane kartą w aplikacji telefonicznej. Spółka zamierza zasilać kartę w kwocie 300 zł miesięcznie ze środków firmowych. Pracodawca rozważa również finansowanie takich kart z zfśs. Jakie będą skutki podatkowo – składkowe zakupu kart z pieniędzy firmowych a jakie z zfśs?

Jeśli pracodawca zdecyduje się na opłacenie pracownikowi karty lunchowej z zfśs należy przeanalizować czy świadczenie to mieści się w działalności socjalnej pracodawcy. Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych przez działalność socjalną rozumie się usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno- -oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12363

Wydanie: 12363

Spis treści

Reklama

Zamów abonament