Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak obliczyć zaliczkę na PIT po ustaniu zatrudnienia

07 września 2022 | Rachunkowość | Bożena Nowicka

Płatnicy wynagrodzeń nie wiedzą w jakiej wysokości obliczyć i potrącić pracownikowi zaliczkę na podatek dochodowy, w sytuacji gdy wypłata pensji ma miejsce w okresie kiedy pracownik nie pozostaje już w zatrudnieniu.

Aktualnie obowiązujące przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT) nie regulują przedstawionej problematyki. Owszem, pewne uregulowania pojawią się w ustawie o PIT, ale z mocą obowiązującą dopiero od 1 stycznia 2023 r. Nie wiedzieć czemu Ministerstwo Finansów uważa, że przepisy, które jeszcze nie obowiązują, płatnicy wynagrodzeń powinni stosować już dzisiaj.

Istota problemu sprowadza się do ustalenia, w jakiej wysokości zakład pracy powinien skalkulować zaliczę na podatek, a tym samym w jakiej kwocie wypłacić wynagrodzenie netto, w okolicznościach kiedy wypłata jest naliczana pracownikowi, który w tym momencie już w danym zakładzie pracy nie pracuje.

Jak wiadomo wysokość obliczanej i potrącanej zaliczki na podatek zależy od wielu składowych, m.in. od tego, czy pracownik:

∑ złożył PIT-2, uprawniający do pomniejszania zaliczki o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek,

∑ wnioskował o naliczanie podwyższonych kosztów uzyskania przychodów ze stosunku pracy,

∑ osiąga dochody, przekraczające pierwszy próg skali podatkowej i złożył oświadczenie wskazujące, że za dany rok będzie rozliczał się ze swoim małżonkiem.

W sytuacji kiedy pracownik złoży oświadczenie, że spełnia warunki któregoś ze zwolnień podmiotowo-przedmiotowych, przewidzianych w art. 21 ust. 1 pkt 152–154 ustawy o PIT (np....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12363

Wydanie: 12363

Spis treści

Reklama

Zamów abonament