Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Akta elektroniczne – potrzebne od zaraz

14 września 2022 | Sądy i Prokuratura | HenrykWalczewski

W sądach wszyscy najpierw korzystają z systemu komputerowego, a później sięgają po akta sprawy na papierze, co pokazuje, który system jest bardziej użyteczny.

W moim poprzednim artykule o Digital Communications omówiłem powody, dla których sądy muszą przejść na komunikację elektroniczną, a postępowanie elektroniczne powinno zastąpić Digital Communications. Komunikacja elektroniczna jest dziś standardem w domu, gospodarce i urzędzie, ale sądy mają poważne opóźnienia w tym procesie. Są tego opóźnienia różne powody i usprawiedliwienia, ale z powodu korzyści nie wypada długo czekać. Świat bardzo się zmienił, zwłaszcza po pandemii. Najbardziej w informatyzacji, pozwalającej na zdalną pracę i naukę, a do zaspokajania codziennych potrzeb (jak kupowania w smartfonie biletów), zdążyliśmy się przyzwyczaić już wcześniej.

Świat nieustannie się zmienia, ale przełomowe zmiany nie są zbyt częste

Ciekawym przykładem są losy telegrafu. Usługa przesyłania telegramów została zlikwidowana przez Pocztę Polską 1 października 2018 r. A złota era telegrafu zaczęła się w 1861 r., gdy w USA przeprowadzono pierwszą transkontynentalną linię. A poczta konna Pony Express przekazywała wiadomości ze wschodniego na zachodnie wybrzeże USA w dziesięć dni. Kabel po dnie Atlantyku ułożono już w 1858 r., a od 1871 r. Europa zyskała połączenie ze wszystkimi kontynentami. W 1870 r. w Ameryce wysłano ponad dziewięć mln telegramów, a w 1900 r. już 63 mln. Nadawca wysyłał telegram z odpowiedniego punktu nadawania, ale odbiorcom doręczano je...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12369

Wydanie: 12369

Spis treści

Reklama

Komunikaty+drobne

Zamów abonament