Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Otrzymanie faktury z oznaczeniem „Intracommunity Triangulation”

14 września 2022 | Rachunkowość | Kamila Gancarz

W obrocie towarowym niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, w których kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru, przy czym towar jest transportowany lub wysyłany bezpośrednio do ostatniego nabywcy, z pominięciem dostawców-pośredników.

W przypadku wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej, w której udział biorą trzej podatnicy z różnych państw członkowskich UE, a towary przemieszczane są bezpośrednio między pierwszym podmiotem w łańcuchu i ostatecznym nabywcą, możliwe jest zastosowanie uproszczonej procedury rozliczania transakcji.

Trzeci w kolejności podatnik w transakcji

Podatnik VAT, który jest ostatnim w kolejności uczestnikiem wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej, do której zastosowanie znajduje procedura uproszczona, rozlicza podatek VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru w formie samoobliczenia.

Załóżmy, że Polska spółka z o.o. z siedzibą działalności gospodarczej w Polsce (zarejestrowana jako podatnik VAT czynny i podatnik VAT UE wyłącznie w Polsce) zakupiła towar od firmy niemieckiej. Towar ten został przetransportowany bezpośrednio od holenderskiego dostawcy do nabywcy w Polsce. Transportem tych towarów zajął się, zgodnie z warunkami dostawy niemiecki sprzedawca. Dostawa udokumentowana została fakturą wystawioną przez niemieckiego kontrahenta z adnotacją – „Transakcja trójstronna. Odwrotne obciążenie na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12369

Wydanie: 12369

Spis treści

Reklama

Komunikaty+drobne

Zamów abonament