Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie każdy przychód w podstawie odszkodowania za zakaz konkurencji

15 września 2022 | Kadry i Płace | Marek Kanczew Honorata Skibicka

W kwocie bazowej, od której zależy wysokość świadczenia należnego byłemu pracownikowi z tytułu umowy lojalnościowej, mieści się większość wypłacanych mu należności. Ale nie wszystkie.

Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy jest instytucją przewidzianą w kodeksie pracy m.in. do celów ochrony interesów pracodawcy przed wykorzystaniem przez pracownika w kolejnym miejscu zatrudnienia firmowego know-how czy wiedzy z danej dziedziny biznesu nabytej w przedsiębiorstwie. Ten rodzaj umowy z pogranicza prawa pracy i prawa cywilnego zgodnie z przepisami jest dopuszczalny w stosunku do pracowników mających dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Podlega to wyłącznie subiektywnej ocenie pracodawcy.

Chociaż przepisy dotyczące zakazu konkurencji funkcjonują w kodeksie pracy od wielu lat, to z uwagi na ich wysoki stopień ogólności wciąż powodują problemy praktyczne na wielu płaszczyznach. Jednym z nich jest konieczność wskazania elementów wynagrodzenia niezbędnych do ustalenia wysokości odszkodowania za zakaz konkurencji.

Dużo niewiadomych

Zgodnie z art. 1012 § 3 k.p. odszkodowanie za zakaz konkurencji nie może być niższe niż 25 proc. wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji. Przepis ten wyraźnie wskazuje jedynie minimalną kwotę odszkodowania, nie podając jednak jego górnych limitów i pozostawiając stronom w tym zakresie swobodę przy zawieraniu umowy....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12370

Wydanie: 12370

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament