Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie płaciłeś składek – nie zatrudnisz cudzoziemca

14 września 2022 | Prawo co dnia | Wojciech Tumidalski

Płaca np. Ukraińca nie będzie mogła być niższa niż ta jaką otrzymuje Polak za taką samą pracę.

Duże zmiany czekają zasady zatrudniania cudzoziemców. Przygotowany w resorcie rodziny projekt nowelizacji ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców, rozumianych jako osoby spoza Unii Europejskiej.

System sam przedłuży

Przewiduje on pełną elektronizację postępowań o uzyskanie zezwolenia na prace cudzoziemców, dzięki czemu powinny zniknąć kolejki przed urzędami. Przeniesienie postępowania do systemu teleinformatycznego umożliwi też monitorowanie, czy cudzoziemiec starał się o pracę po to, by ją faktycznie podjąć, czy tylko w celu łatwego przemieszczenia się w głąb Unii Europejskiej. Jeśli system stwierdzi taką sytuację, cofnie zezwolenie – mówi projekt.

I najważniejsze: system zablokuje możliwość zatrudnienia cudzoziemca przez pracodawcę, który nie płaci podatków ani ZUS za pracowników. A jeśli je płaci na czas, przed wygaśnięciem zezwolenia system je przedłuży. Dotąd niepłacenie podatków i ZUS było fakultatywną przesłanką odmowy zezwolenia....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12369

Wydanie: 12369

Spis treści

Reklama

Komunikaty+drobne

Zamów abonament