Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rynek pierwotny – na nabywcę lokalu czyhają pułapki

16 września 2022 | Biznes w czasie pandemii | Adrianna Perużyńska Mikołaj Mucha

Deweloperzy wolą zerwać umowę, zapłacić karę umowną i sprzedać mieszkania drożej nowym nabywcom. Jak zabezpieczyć się przed taką praktyką na rynku nieruchomości?

Jeżeli nabywca nowego mieszkania nie podejmie odpowiednich działań i w pełni zaufa deweloperowi, wówczas, nawet po przekazaniu środków finansowych na poczet zakupu nowego lokum możliwy jest „czarny scenariusz”, w którym deweloper zerwie umowę pod dowolnie sformułowanym pretekstem. A następnie sprzeda mieszkanie innemu kupującemu z większymi możliwościami finansowymi. Poniżej kilka wskazówek jak zabezpieczyć swoje interesy w kontaktach z deweloperami przy zakupie mieszkania.

1.Szczegółowa analiza zapisów umowy

Umawiając się na zakup mieszkania, w pierwszej kolejności warto zachować zdrowy rozsądek i nie ulegać sztucznie wywołanej presji na kupno ze strony sprzedającego. Jeżeli decyzja o zakupie mieszkania będzie obligowała kupującego do zawarcia z bankiem umowy o kredyt hipoteczny średnio na okres od 20 do 30 lat spłaty, wówczas warto przeznaczyć dodatkowy czas na analizę głównie umowy deweloperskiej oraz umowy kredytowej i to najlepiej z wyspecjalizowanym prawnikiem.

Dokument umowy zwykle zawiera mnóstwo niezrozumiałych pojęć oraz sformułowań, a także wiele odesłań do różnych załączników, które stanowią integralną część umowy. Nie wolno przy tym zapominać, że wzór umowy tworzony jest na potrzeby, jak i na zlecenie danego podmiotu i to właśnie interes banku czy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12371

Wydanie: 12371

Spis treści

Reklama

Zamów abonament