Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pandemia wyłączyła obiekty z działalności, ale nie z opodatkowania

19 września 2022 | Podatki i księgowość | Katarzyna Harabin

Budynki nieużytkowane ze względu na ograniczenia wynikające z pandemii Covid-19 podlegają opodatkowaniu stawką podatku od nieruchomości dla budynków związaną z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 9 czerwca 2022 r. (I SA/Rz 260/22).

Spółka zajmuje się organizacją targów, wystaw, kongresów itp. Od posiadanych gruntów, budynków i budowli odprowadza podatek od nieruchomości. Ze względu na wprowadzone w związku z pandemią zakazy dotyczące działalności gospodarczej – w tym zakaz organizacji imprez – spółka nie wykonywała tej aktywności w okresach czerwiec – sierpień 2020 r. oraz w styczniu 2021 r. Budynek nie był wówczas wykorzystywany do działalności gospodarczej. W budynku znajdowały się wówczas dwie grupy pomieszczeń: te wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej w zawężony i specyficzny sposób oraz te pozostające nieużytkowane. Spółka spytała, czy niewykorzystywane części budynku należy opodatkować stawką przewidzianą w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, tj. stawką od pozostałych budynków lub ich części. Spółka stwierdziła, że powinna uiszczać podatek od nieruchomości wg stawki ustalonej w formularzu deklaracji w punkcie D2 – budynki lub ich części – pozostałe, w tym zajęte na prowadzenie odpłatnej statutowej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12373

Wydanie: 12373

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament