Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cel szkolenia decyduje o opodatkowaniu

19 września 2022 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz

Jeśli opłacenie lekcji języka obcego dla członka zarządu nie wiąże się z jego zadaniami służbowymi lub obowiązek nauki nie wynika z zawartej umowy o zarządzanie, to uczestnik kursu uzyska przychód, a spółka powinna pobrać zaliczkę na PIT.

Wiele spółek kapitałowych finansuje członkom swych zarządów (realizujących swoje obowiązki na podstawie umów o zarządzanie) kursy nauki języka obcego. Podstawą do sfinansowania tych wydatków są niekiedy postanowienia zawartych umów o zarządzanie. Zazwyczaj w umowie o zarządzanie znajduje się wtedy zapis, że pokrywanie przez spółkę ww. kosztów nie stanowi wynagrodzenia zarządzającego ani innego rodzaju świadczeń na jego rzecz, lecz stanowi koszt spółki wynikający z obowiązku pokrywania kosztów pełnienia przez daną osobę funkcji członka zarządu. Kursy języka obcego dla członków zarządu są najczęściej szkoleniami profilowanymi, a ich głównym celem jest doskonalenie przez członków zarządu słownictwa specjalistycznego (ekonomicznego, finansowego, technicznego itd.), gdyż biegła znajomość języka obcego jest niezbędna dla prawidłowej realizacji obowiązków przez członka zarządu. Pojawia się wtedy pytanie, czy spółka powinna jako płatnik pobrać zaliczkę na PIT od wartości tego świadczenia (tj. kursu języka obecnego).

Nieodpłatne świadczenia…

Zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania zawartą w art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów zwolnionych z podatku oraz dochodów, od których zaniechano poboru podatku....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12373

Wydanie: 12373

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament