Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jednoosobowa działalność i spółka jawna – tanio już było

19 września 2022 | Podatki i księgowość | Marek Paszczela Klaudia Ostanek

Wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu proste formy działalności gospodarczej w wielu przypadkach przestały być korzystne podatkowo. W takich sytuacjach przedsiębiorcy powinni rozważyć podjęcie działań reorganizacyjnych.

Jeszcze do niedawna w polskim porządku prawnym można było zidentyfikować szeroką dostępność preferencyjnych opcji prowadzenia działalności gospodarczej pod kątem stosunkowo niskich obciążeń publiczno–prawnych. Takie preferencje występowały w szczególności w przypadku relatywnie prostych i szeroko wykorzystywanych w obrocie form prowadzenia działalności – przykładowo w postaci tzw. jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) czy spółki jawnej. Można więc sformułować tezę, że takie formy były atrakcyjne przede wszystkim z powodu ograniczonych obowiązków formalnych oraz stosunkowo korzystnych regulacji w zakresie obciążeń podatkowych i składkowych.

Warto jednak podkreślić, że wybór ww. form prawnych w kontekście prowadzonej działalności związany jest także ze znacznie większą ekspozycją przedsiębiorców na ryzyka związane z bieżącą działalnością. Można więc uprościć, że wybór JDG czy spółki jawnej przez podatników był wielokrotnie podyktowany chęcią szybszego rozwoju i ograniczenia kwestii formalno-administracyjnych, z jednoczesną akceptacją dodatkowych ryzyk spoczywających na takich śmiałkach. Warto się zastanowić czy ten rachunek jest nadal opłacalny.

Wraz z wejściem w życie 1 stycznia br. przepisów tzw. Polskiego Ładu proste formy działalności gospodarczej takie jak JDG i spółka jawna niekoniecznie muszą być już bowiem „najtańszymi” formami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12373

Wydanie: 12373

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament