Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zamówienia in-house – model, który nie powinien ulegać wypaczeniom

21 września 2022 | Administracja – Orzecznictwo | Paweł Nowicki

Fundamentalne znaczenie dla ustalenia poziomu zależności potencjalnego wykonawcy zamówienia in-house od swojego właściciela ma wykonywanie przez tego pierwszego zadań powierzonych mu przez drugiego. I to w tym kontekście należy rozpatrywać pojęcie „przychodu”.

Krajowa Izba Odwoławcza 16 maja 2022 r. wydała wyrok w postępowaniu prowadzonym przez miasto stołeczne Warszawa, które w trybie tzw. zamówienia in-house, zamierzało udzielić swojej spółce, tj. Miejskiemu Przedsiębiorstwu Oczyszczania w m.st. Warszawie sp. z o.o., zamówienia na odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych.

Oczywiście, przedmiotowe orzeczenie, jak każde orzeczenie w głośnej sprawie, ma swoich zwolenników i przeciwników. Ci drudzy („Rzeczpospolita” z 5 sierpnia 2022 r. „Operatorzy komercyjni wygrali z MPO Warszawa”) wskazują, że KIO sformułowała warunki udzielenia zamówienia in-house, których prawo zamówień publicznych ma nie przewidywać. Chodzi zatem, po pierwsze, o zdefiniowanie pojęcie „przychodu” w sposób odmienny od znanego na gruncie ustaw podatkowych i jednocześnie rzekomo niemający uzasadnienia na gruncie przepisów unijnych i, po drugie, o kwestię badania zdolności wykonawcy do samodzielnej realizacji udzielanego zamówienia, która miałaby następować wyłącznie na etapie jego realizacji, a nie na etapie jego udzielania. Z takim stanowiskiem nie można się jednak zgodzić.

Sprawa przychodów

Przede wszystkim, krytycy orzeczenia Izby zdają się nie zauważać, że fundamentalne znaczenie dla ustalenia poziomu zależności ekonomicznej potencjalnego wykonawcy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12375

Wydanie: 12375

Spis treści

Reklama

Zamów abonament