Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie ma związku z przychodem, nie ma korzyści

21 września 2022 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dla kluczowych osób w spółce, jak zarząd czy główny księgowy nie mogą być kosztem uzyskania przychodów.

W październiku 2021 r. spółka z o.o. wystąpiła do fiskusa o wykładnię przepisów o CIT.

Konkretnie chodziło o wydatki na dwie polisy ubezpieczeniowe. Z wniosku wynikało, że jedna obejmuje szkody powstałych w następstwie roszczeń z tytułu odpowiedzialności cywilnej zawodowej księgowych i osób wykonujących obsługę płac. A druga dotyczy członków władz spółki. Firma tłumaczyła, że ubezpieczonymi są byli, obecni oraz przyszli m.in. członkowie zarządu spółki, dyrektor finansowy, główny księgowy, zastępca głównej księgowej, koordynator ds. płac i administracji personalnej, menager HR i administracji.

Chciała potwierdzenia, że wydatki związane z opłacaniem składki z tytułu zawartych polis mogą być dla niej kosztem podatkowym.

Innego zdania był jednak fiskus. Zauważył, że to kiedy składka ubezpieczeniowa na rzecz pracowników może być kosztem wynika z art. 15 ust. 1 oraz art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o CIT.

I w świetle tych przepisów nie będą kosztem składki płacone z tytułu umów ubezpieczenia innych, niż w nich wymienione. Fiskus tłumaczył, że zakres art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o CIT umożliwia zaliczenie składek opłaconych przez pracodawcę z tytułu zawartych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12375

Wydanie: 12375

Spis treści

Reklama

Zamów abonament