Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Postępowanie restrukturyzacyjne – najważniejsze informacje

21 września 2022 | Rachunkowość | Maryla Ciszewska

Jakie możliwości ma spółka w sytuacji, gdy nasilają się problemy związane z płynnością i z terminowym regulowaniem zobowiązań? Przedsiębiorstwo może kontynuować funkcjonowanie w dotychczasowy sposób, co niestety może nieuchronnie prowadzić do konieczności złożenia wniosku o upadłość i przeprowadzenia postępowania upadłościowego, którego celem jest jego likwidacja.

Polskie ustawodawstwo oferuje narzędzie umożliwiające przetrwanie przedsiębiorstwa poprzez przeprowadzenie jego restrukturyzacji w drodze postępowania restrukturyzacyjnego.

Zasady postępowania restrukturyzacyjnego zostały ustanowione w ustawie Prawo restrukturyzacyjne. Celem takiego postępowania, w przeciwieństwie do postępowania upadłościowego, jest podjęcie działań, które zapobiegną konieczności ogłoszenia przez przedsiębiorstwo upadłości. Działania te koncentrują się na umożliwieniu dłużnikowi zawarcia układu z wierzycielami, przy zabezpieczeniu ich praw. Postępowanie to może być przeprowadzone wobec dłużnika, który jest niewypłacalny lub zagrożony niewypłacalnością (w rozumieniu ustawy Prawo upadłościowe, tj. gdy traci on zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych), oraz posiada zdolność restrukturyzacyjną.

Kto jest kim

W postępowaniu restrukturyzacyjnym występują następujące osoby:

∑ nadzorca/zarządca – osoba posiadająca licencję doradcy restrukturyzacyjnego bądź spółka handlowa, w której członkowie zarządu posiadają licencje doradcy restrukturyzacyjnego. Co ważne nadzorca bądź zarządca nie może być powiązany z dłużnikiem, między innymi nie może to być wierzyciel, osoba spokrewniona, członek zarządu lub organu, bądź spółka powiązana dłużnika. Odpowiadają oni za należyte wykonywanie swoich obowiązków, a także obligatoryjnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12375

Wydanie: 12375

Spis treści

Reklama

Zamów abonament