Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opodatkowanie przeniesienia własności nieruchomości w ramach datio in solutum

21 września 2022 | Rachunkowość | Małgorzata Hołowińska

Przeniesienie przez spółkę na rzecz jej wierzyciela własności nieruchomości stanowiących działki w zamian za zwolnienie z obowiązku zapłaty zobowiązania pieniężnego z tytułu zakupu tej nieruchomości, traktować należy jako podlegającą opodatkowaniu dostawę towarów.

To wniosek wynikający z wydanej 1 czerwca 2022 r. interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0111-KDIB3-1.4012.46.2022. 1.ASY).

Przedmiot interpretacji

W opisie sprawy wnioskodawca wskazał, że 9 lipca 2013 r. nabył własność nieruchomości składającej się z działki, a także udział wynoszący 1/3 części w prawie własności innej nieruchomości, również składającej się z działki.

W ramach zawartej umowy, również dwie inne spółki nabyły nieruchomości. Każda z tych dwóch spółek nabyła po jednej nieruchomości składającej się z działki, a także po udziale wynoszącym 1/3 części w prawie własności innej nieruchomości, również składającej się z działki.

Nieruchomości te zostały nabyte przez wnioskodawcę (spółki) od dwóch osób fizycznych. Nabywcy (wnioskodawca oraz spółki) zobowiązali się do zapłaty cen za nabyte nieruchomości do 31 grudnia 2014 r. Termin ten był jednak kilkukrotnie wydłużany. W chwili złożenia wniosku o wydanie interpretacji kwoty nie zostały uiszczone.

Wnioskodawca w opisie sprawy wskazał również, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12375

Wydanie: 12375

Spis treści

Reklama

Zamów abonament