Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Canaletto maluje i pozuje na Zamku

21 września 2022 | Kultura | Monika Kuc
„Widok Warszawy od strony Pragi” Canaletto namalował w 1770 r. Wystawa na Zamku Królewskim czynna od od najbliższego czwartku do 8 stycznia 2023 r.
autor zdjęcia: Ze zbiorów zamku królewskiego
źródło: Rzeczpospolita
„Widok Warszawy od strony Pragi” Canaletto namalował w 1770 r. Wystawa na Zamku Królewskim czynna od od najbliższego czwartku do 8 stycznia 2023 r.

150 obrazów wybitnego Włocha to podróż artysty z Wenecji do Warszawy przez Drezno, Wiedeń i Monachium.

Urodzony przed 300 laty w Wenecji Bellotto zyskał sławę przede wszystkim jako znakomity weducista, czyli malarz widoków miejskich w XVIII-wiecznej Europie.

– Wystawę przygotowaliśmy z Galerią Dawnych Mistrzów – Gemäldegalerie Alte Meister w Dreźnie. Pracowaliśmy nad nią od 2017 roku – mówią „Rz” kuratorzy dr Artur Badach i Magdalena Królikiewicz. – Powstały dwie wystawy: prezentowana wcześniej w Dreźnie oraz obecna „Bernardo Bellotto. W 300. rocznicę urodzin malarza” w Warszawie. To różne pokazy. Pierwszy skupiał się na Bellotcie i Dreźnie w jego czasach. My chcieliśmy przedstawić całe życie i twórczość artysty. W Polsce nigdy dotąd nie miał takiej dużej monograficznej wystawy.

W pierwszej części prezentacji, poświęconej Wenecji, możemy podziwiać m.in. „Widok na Canal Grande i Santa Maria della Salute” (wspaniałą bazylikę, jeden z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12375

Wydanie: 12375

Spis treści

Reklama

Zamów abonament