Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dziedziczenie – jak zabezpieczyć firmę?

23 września 2022 | Biznes w czasie pandemii | Agnieszka Krysik

Testament to forma planowanego rozrządzenia posiadanym majątkiem, według woli spadkodawcy. Wykorzystując zapis windykacyjny może on zdecydować, że określone osoby otrzymają po jego śmierci wskazane składniki majątkowe, co ułatwi im kontynuowanie biznesu.

Dziedziczenie, to termin znany każdemu, choć nie każdy zna dokładnie jego skutki. I nawet jeśli przedsiębiorca ma świadomość, że gdy go zabraknie będzie to miało konsekwencje w prowadzonym biznesie, uważa, że temat ten „może poczekać”.

Przykład 1

Przedsiębiorca, wspólnik w spółce z o.o., jedyny członek zarządu. Ma małżonkę (w małżeństwie obowiązuje ustrój wspólności majątkowej) i dwoje dzieci, jedno dorosłe, zaangażowane w biznes (liczy, że będzie kontynuowało jako sukcesor biznes, ma wspólną wizję z ojcem), drugie w wieku 17 lat w okresie nauki. W relacji małżeńskiej nie układa się najlepiej, małżonkowie mają odmienną wizję prowadzenia firmy i jej przyszłości. Przedsiębiorca umiera, nie sporządził testamentu.

Pytania:

Kto będzie dziedziczył i w jakim udziale? Kto będzie miał decydujący głos w firmie? W jaki sposób wybrany zostanie nowy zarząd? Jak śmierć przedsiębiorcy wpłynie na działalność operacyjną, nowe kontrakty, spłatę zadłużenia?

Jak o biznesie porozmawiają spadkobiercy? Czy będą zgodni co do przyszłości? Czy utrzymają relacje rodzinne? Kiedy zakończy się proces podziału majątku spadkowego?

Przykład 2

Firma to grupa spółek, na którą składają się przedsiębiorstwa prowadzone w formie spółek z o.o. i osobowej oraz działalności gospodarczej prowadzonej przez ojca, powiązane gospodarczo (logistyka,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12377

Wydanie: 12377

Spis treści

Reklama

Zamów abonament