Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zatrudnianie nauczycieli na nowych zasadach

06 października 2022 | Kadry i Płace | Andrzej Sosnowski

System zatrudniania w przedszkolach i szkołach został uproszczony. Mniej stopni awansu zawodowego oznacza de facto mniej odstępstw od ogólnych zasad pragmatyki zawodowej.

Zmiany zasad zatrudniania pracowników jednostek systemu oświaty wprowadziły dwie nowe ustawy – ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy i nowelizacja Karty Nauczyciela.

Ukrainiec jako opiekun lub pomocnik

Pierwsze zmiany zasad zatrudniania i wynagradzania pracowników jednostek systemu oświaty pojawiły się już wiosną, po uchwaleniu ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Specustawa, która co do zasady weszła w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od 24 lutego 2022 r., wprowadziła odrębne rozwiązania dotyczące zatrudnienia obywateli Ukrainy na stanowiskach w jednostkach systemu oświaty. Zgodnie z art. 23a ust.  1 tej ustawy obywatele Ukrainy mogą zostać zatrudnieni jako pracownicy samorządowi na stanowiskach pomocniczych i obsługi (do tej kategorii należą m.in. pracownicy administracji i obsługi oświaty), jeżeli:

∑ przebywają na terenie RP legalnie, lub

∑ ich pobyt na terytorium RP jest uznany za legalny na podst. art. 2 ust. 1 ustawy z 12 marca 2022 r.

Obywatele Ukrainy objęci przepisami specustawy mogą podejmować pracę m.in. na następujących stanowiskach:

∑ osób pracujących z dziećmi w placówkach wsparcia dziennego / psychologów w placówkach wsparcia dziennego – za zgodą odpowiedniego organu (wójta, burmistrza lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12388

Wydanie: 12388

Spis treści

Reklama

Zamów abonament