Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ograniczenia w dostawach mediów – wskazówki dla firm

14 października 2022 | Biznes w czasie pandemii | Łukasz Jankowski Anna Wieczorek

Przedsiębiorcy powinni znać zasady ograniczeń w sektorze ciepłowniczo-energetycznym, by wyeliminować ryzyko wszczęcia postępowania administracyjnego za niedostosowanie się do tych restrykcji. Takie postępowanie może zakończyć się nałożeniem surowej kary.

Ceny surowców energetycznych osiągnęły ponadprzeciętny poziom w 2022 roku, początkowo z uwagi na proces znoszenia restrykcji spowodowanych pandemią COVID-19, gdy gospodarka globalna nabrała tempa, a następnie w wyniku agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Jednym z kluczowych dla gospodarki skutków spadku dostępności surowców, a w szczególności gazu i węgla, okazał się spadek podaży energii na rynku i związany z nim wzrost cen samej energii.

Biorąc pod uwagę aktualną sytuację gospodarczą i geopolityczną, realna wydaje się obawa wprowadzenia w okresie jesiennym i zimowym reglamentacji w sektorze ciepłowniczo-energetycznym, co oznacza ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej, ciepła, jak również gazu ziemnego.

Redukcja zużycia energii

Komisja Europejska 14 września 2022 r. złożyła wniosek o przyjęcie Rozporządzenia w sprawie interwencji w sytuacji nadzwyczajnej w celu rozwiązania problemu wysokich cen energii (Procedura 2022/0289/NLE). Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu Rozporządzenia: „(…) wysokie ceny energii powodują trudności dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw w UE i pobudzają inflację, a niezbędne środki wsparcia zwiększają wydatki publiczne. W związku z tym należy zmniejszyć zapotrzebowanie na energię elektryczną w całej UE, aby ograniczyć zapotrzebowanie na energię elektryczną opalaną gazem, a także dokonać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12395

Wydanie: 12395

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament