Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dla kogo pomoc finansowa w czasie nauki

18 października 2022 | Administracja i samorząd | Jakub Dorosz-Kruczyński

Prawa do stypendium dla ucznia lub stypendia nie można uzależnić od miejsca płacenia PIT. Ustanowienie takiego przepisu narusza prawa mieszkańca gminy.

Jednym z największych problemów z jakimi, obecnie, muszą mierzyć się samorządy są zmniejszające się dochody własne. Jednym z ich źródeł są przychody z podatku od dochodu osób fizycznych (PIT). Podatek ten, pod względem przychodowym, jest tzw. podatkiem państwowo-samorządowym. Część daniny trafia do budżetu państwa, część do budżetów gminy, powiatu i województwa.

Przepisy nie przewidują sankcji za niepłacenie podatku w miejscu zamieszkania. Dlatego wiele gmin decyduje się na wprowadzanie instrumentów zachęcających mieszkańców do rozliczania PIT we właściwym urzędzie skarbowym. Niektóre gminy idą krok dalej i wprowadzają w prawie miejscowym jeszcze inne rozwiązania polegające na powiązaniu uprawnienia do usługi publicznej z rozliczeniem podatku we właściwym US.

Na taki krok zdecydowała się jedna z podwarszawskich gmin w sferze oświatowej. Rada Miejska ustanowiła przepisy, które uzależniły prawo do ubiegania się o gminne stypendium dla uczniów i stypendium dla studentów od zamieszkiwania na jej terenie oraz od rozliczania PIT, zgodnie z miejscem zamieszkania. Przyjęte przez nią rozwiązania w tym zakresie zostały zaskarżone do WSA w Warszawie, który – w wyroku z 19 kwietnia 2022 r., II SA/Wa 2408/21 stwierdził ich nieważność.

Jaka podstawa

Materialnoprawną podstawę do podjęcia uchwał w sprawie takich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12398

Wydanie: 12398

Spis treści

Reklama

Zamów abonament