Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przychody – ujmowanie transakcji sprzedaży na przełomie roku

16 listopada 2022 | Rachunkowość | Michał Pajer

Ujmowanie transakcji sprzedaży towarów, które mają miejsce na przełomie roku obrotowego z uwzględnieniem warunków Incoterms 2020, wymaga przeanalizowania zarówno zapisów umów z klientem, jak i innych ustaleń pomiędzy stronami transakcji.

Ponieważ ani ustawa o rachunkowości ani ustawa o VAT nie definiują, kiedy następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Incoterms 2020 (International Commercial Terms), czyli międzynarodowe warunki sprzedaży, mają głównie na celu ułatwienie handlu pomiędzy kontrahentami z różnych państw, w których obowiązują różne regulacje prawne, jednakże nie ma przeciwskazań, żeby stosować je w transakcjach krajowych.

Zasady ogólne

Przychodem, według art. 3 ust. 1 pkt 30 ustawy o rachunkowości, nazywamy uprawdopodobnione powstanie w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o wiarygodnie określonej wartości, w formie zwiększenia wartości aktywów, albo zmniejszenia wartości zobowiązań, które przyczynią się do wzrostu kapitału własnego lub zmniejszenia jego niedoboru w inny sposób niż wniesienie środków przez udziałowców lub właścicieli.

Krajowy Standard Rachunkowości Nr 15 „Przychody ze sprzedaży wyrobów, półproduktów, towarów i materiałów” wskazuje warunki, jakie muszą zostać łącznie spełnione, aby ująć przychody ze sprzedaży w księgach. Oprócz warunku o przekazaniu nabywcy znaczącego ryzyka i korzyści wynikających z praw własności do dóbr jest to:

∑ zawarcie umowy sprzedaży pomiędzy dostawcą i nabywcą dóbr;

∑ ekonomiczny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12421

Wydanie: 12421

Spis treści
Zamów abonament