Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obowiązki sprawozdawcze spółek w okresie likwidacji

16 listopada 2022 | Rachunkowość | Natalia Gromacka

Każde sprawozdanie finansowe funkcjonującej jednostki sporządza się z zachowaniem zasady kontynuacji działalności. Oznacza to, że jednostka w dającej się przewidzieć przyszłości będzie prowadzić działalność w niezmienionym zakresie. W momencie postawienia jednostki w stan likwidacji, zasada ta de facto zostaje złamana. Ma to bezpośredni wpływ na wykazanie odpowiednich informacji sprawozdawczych dotyczących spółki.

Ogólne zasady sporządzania sprawozdań finansowych regulują przepisy ustawy o rachunkowości (dalej uor). W przypadku spółek kapitałowych koniecznym jest respektowanie również wymogów określanych przez Kodeks spółek handlowych.

Decyzja o likwidacji

Podjęcie decyzji o likwidacji nie zmienia biegu roku obrotowego, a jedynie rozdziela okresy sprawozdawcze między dwa przedziały czasowe. Oznacza to, że jedno sprawozdanie finansowe należy sporządzić na dzień poprzedzający likwidację, a drugie od dnia likwidacji do końca przyjętego roku obrotowego. W przypadku, gdy zakończenie likwidacji nastąpiłoby przed zakończeniem roku obrotowego, ostateczne sprawozdanie należy sporządzić na ten dzień. Taka sama zasada obowiązuje w przypadku, gdy jednostka zakończy działalność, dokona się jej sprzedaży, bądź zakończyło się postępowanie upadłościowe. Procedury te określa art. 12 uor. Warto wspomnieć o tym, że w świetle art. 8 ust. 6 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o CIT) likwidatorzy są zobligowani do złożenia zeznania podatkowego za ostatni rok podatkowy spółki przed jej postawieniem w stan likwidacji. O trybie sporządzenia takiego zeznania stanowi art. 27 ustawy o CIT.

Akt postawienia spółki w stan likwidacji wprost przekłada się na wycenę aktywów i pasywów. Przede wszystkim...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12421

Wydanie: 12421

Spis treści
Zamów abonament