Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaki system czasu pracy najlepiej się sprawdzi przy pracy zdalnej

24 listopada 2022 | Kadry i Płace | Kajetan Bartosiak

System czasu pracy powinien być dostosowany do całokształtu wykonywanej pracy. Przy home office należy wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj pracy czy miejsce jej wykonywania, ale też planowaną częstotliwość.

Obecnie obowiązujące regulacje dotyczące pracy zdalnej (ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych; tzw. ustawa antycovidowa) nie wprowadziły odrębności w zakresie czasu pracy. Jedynym przepisem, którego wykorzystanie może odnosić się do czasu pracy w kontekście pracy zdalnej, jest art. 3 ust. 6 ww. ustawy. Zgodnie z nim: Na polecenie pracodawcy, pracownik wykonujący pracę zdalną ma obowiązek prowadzić ewidencję wykonanych czynności, uwzględniającą w szczególności opis tych czynności, a także datę oraz czas ich wykonania.

Brak odrębnej regulacji

Taki rejestr czasu poświęconego na wykonanie poszczególnych czynności może stanowić podstawę dla wpisów do ewidencji czasu pracy w zakresie, w jakim nakazane jest gromadzenie danych o liczbie przepracowanych godzin oraz godzinie rozpoczęcia i zakończenia pracy. Przepis ten ma jednak charakter techniczny. Jego zadaniem jest przede wszystkim zwrócenie uwagi pracodawcy na już istniejące możliwości prawne – możliwość wydania takiego polecenia istniała już wcześniej, przed pojawieniem się ww. regulacji, a wynikała z faktu podporządkowania pracownika oraz odpowiedzialności pracodawcy za organizację pracy. Jednak przepis ten nie zmienił niczego w kontekście norm prawa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12428

Wydanie: 12428

Spis treści
Zamów abonament