Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Programy komputerowe w służbie zdrowia – wymogi prawne

25 listopada 2022 | Biznes w czasie kryzysu | Marta Pasztaleniec

Ustawodawca zadbał o bezpieczny i kontrolowany proces zdalnego leczenia pacjentów i diagnozowania ich stanu zdrowia, nakładając na podmioty zdrowotne określone obowiązki.

Korzystanie przez podmioty lecznicze z systemów informatycznych w celu świadczenia usług zdrowotnych jest nieuniknionym procesem biorąc pod uwagę rozwój technologii, a pandemia Covid-19 jedynie przyspieszyła „digitalizację” leczenia. Oczywiście wiąże się to z koniecznością spełnienia szeregu obowiązków wynikających z przepisów prawa.

Podmiot leczniczy, czyli kto?

Podmiotem leczniczym jest nie tylko samodzielny zakład opieki zdrowotnej, ale także np. każdy przedsiębiorca w zakresie, w jakim wykonuje działalność leczniczą, tj. działalność polegającą na udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Począwszy od 2015 r. roku telemedycyna znalazła swoje odzwierciedlenie w ustawie o działalności leczniczej, gdyż ustawodawca przesądził wówczas, że świadczenia zdrowotne mogą być udzielane za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności. Analogiczne zmiany „zakotwiczające” telemedycynę w systemie prawnym, wprowadzono także m. in. w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Dokumentacja medyczna

Świadczenie zdrowotne udzielane na odległość przy użyciu programów komputerowych kwalifikowane będzie jako teleporada. Szczególne obowiązki podmiotów leczniczych oscylują przede wszystkim wokół dokumentacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12429

Wydanie: 12429

Spis treści

Reklama

Zamów abonament