Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwrot dofinansowania – czy można liczyć na jakąś ulgę?

25 listopada 2022 | Biznes w czasie kryzysu | Tomasz Picheta

Kwota określona w decyzji administracyjnej wydanej przez instytucję zarządzającą na podstawie art. 207 ust. 1 ustawy o finansach publicznych stanowi należność, którą beneficjent ma obowiązek zwrócić w terminie i w sposób określony w tej decyzji. Są jednak sytuacje, w których płatność tej należności może zostać odroczona, rozłożona na raty, a nawet umorzona.

W przypadku wykorzystania dofinansowania niezgodnie z przeznaczeniem, z naruszeniem procedur albo w sytuacji, w której zostało on pobrane nienależnie lub w nadmiernej wysokości, na beneficjenta nakładany jest obowiązek zwrotu całości lub części dofinansowania wraz z odsetkami liczonymi jak dla zaległości podatkowych w terminie 14 dni od dnia doręczenia mu ostatecznej decyzji administracyjnej nakładającej ten obowiązek.

Niepodatkowa należność budżetowa

Określona w powyższej decyzji kwota dofinansowania stanowi tzw. niepodatkową należność budżetową o charakterze publicznoprawnym. Przez takie należności należy rozumieć należności, które nie są podatkami ani opłatami, a wynikają ze stosunków publicznoprawnych i stanowią dochód budżetu państwa lub jednostki samorządu terytorialnego albo przychód państwowych funduszy celowych. Ich podstawą są przepisy prawa powszechnie obowiązującego, a cechą charakterystyczną podporządkowanie objętych nimi jednostek, w granicach wyznaczonych prawem, organom wyposażonym we władztwo publiczne.

Zgodnie z art. 60 pkt 6 ustawy o finansach publicznych, do powyższych należności budżetowych należą m.in. należności z tytułu zwrotu środków przeznaczonych na realizację programów finansowanych z udziałem środków europejskich oraz inne należności związane z realizacją projektów finansowanych z udziałem tych środków,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12429

Wydanie: 12429

Spis treści

Reklama

Zamów abonament