Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przymusowe umorzenie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

20 stycznia 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Magdalena Smolińska KAROL POŁOSAK

Jeśli jeden ze wspólników utrudnia współpracę lub nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, może zostać usunięty ze spółki decyzją pozostałych wspólników. Będzie to możliwe tylko wtedy, gdy w umowie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością znajdzie się odpowiedni zapis.

Prowadzenie działalności gospodarczej w postaci spółki niejednokrotnie może wiązać się z ryzykiem braku porozumienia na różnych płaszczyznach pomiędzy wspólnikami. Mogą pojawić się także sytuacje, w których to jeden ze wspólników nie wywiązuje się ze swoich obowiązków i tym sposobem utrudnia a nawet zagraża funkcjonowaniu spółki. Istotne jest zatem zabezpieczenie się przed wszelkimi problemami tej natury już na samym początku podjęcia współpracy. Ustawodawca przewidział rozwiązanie, które pozwoli na uniknięcie sytuacji, w której wspólnik utrudniający współpracę lub niewywiązujący się ze swoich obowiązków może zostać usunięty ze spółki za pomocą wewnętrznych decyzji pozostałych wspólników. Mowa tutaj o przymusowym umorzeniu udziałów wspólnika w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością regulowanym przez kodeks spółek handlowych w art. 199.

Podstawą umowa spółki

Przymusowe umorzenie udziałów w spółce, jak sama nazwa wskazuje, odbywa się bez zgody wspólnika. Zastosowanie tej konstrukcji prawnej przez pozostałych wspólników może doprowadzić do zmniejszenia ilości udziałów wspólnika do poziomu, w którym nie będzie on miał realnego wpływu na podejmowanie decyzji w spółce, a nawet do całkowitego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12475

Wydanie: 12475

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament