Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umowy wdrożeniowe IT – uprawnienia i obowiązki stron

20 stycznia 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Katarzyna Ożga

Do sporów pomiędzy zamawiającym a wykonawcą dochodzi często w momencie odbioru programu komputerowego, z uwagi na ujawnione w nim wady. Pojawiają się wówczas wątpliwości: jakie przepisy znajdują zastosowanie do umów wdrożeniowych oraz z jakich uprawnień mogą skorzystać strony.

Zawierając umowę wdrożeniową wykonawca zobowiązuje się do podjęcia szeregu czynności skutkujących dostarczeniem zamawiającemu oraz zwykle uruchomieniem oprogramowania o cechach i funkcjonalnościach uzgodnionych pomiędzy stronami. Wieloetapowość oraz złożoność całego procesu wdrożenia często prowadzi do powstawania wad w przygotowanym przez wykonawcę systemie (nazywanych również błędami). Błędy w działaniu oprogramowania identyfikowane są zwykle w ramach ostatniego etapu, a więc testów przed produkcyjnym uruchomieniem oprogramowania. Moment ten w praktyce często prowadzi do sporu pomiędzy zamawiającym a wykonawcą w zakresie charakteru wykrytych błędów i odpowiedzialności za nie.

Kwalifikacja prawna umowy

Umowy na wdrożenie systemów IT mogą być konstruowane zarówno w modelu umowy o świadczeniu usług (umowy starannego działania), jak i w umowy o dzieło (umowy rezultatu). Na potrzeby niniejszego opracowania omawiane są skutki wykrycia błędów w oprogramowaniu wdrożonym na gruncie umowy kwalifikowanej jako umowa o dzieło. Można w tym zakresie przyjąć dwa różne podejścia:

Pierwsze z nich zakłada stosowanie regulacji ustawy o Prawie autorskim i prawach pokrewnych („Prawo autorskie”) jako lex specialis1 w stosunku do kodeksowych przepisów odnoszących się do umowy o dzieło, z uwagi na ich charakter ochronny względem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12475

Wydanie: 12475

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament