Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak nauczyliśmy maszyny liczyć i myśleć za nas? Część 39: Mniej popularne edytory tekstowe

20 stycznia 2023 | Rzecz o historii | Ryszard Tadeusiewicz
Darmowy pakiet Apache OpenOffice zawiera komplet programów biurowych na wzór pakietu firmowego MS Office
autor zdjęcia: shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
Darmowy pakiet Apache OpenOffice zawiera komplet programów biurowych na wzór pakietu firmowego MS Office

W takim np. edytorze Emacs stosowanie makr jest regułą, a nie wyjątkiem, ale to sprawiało, że ten system był przeznaczony dla środowiska użytkowników biegłych w technikach programowania.

MS Word ciągle przoduje na rynku procesorów tekstów, ale warto wspomnieć o kilku (spośród wielu) próbach naruszenia jego monopolu. Wybrane zostały te edytory, które cieszyły się w przeszłości (a czasem także cieszą się obecnie) największym powodzeniem. Ale w praktyce różnych propozycji edytorów powstało kilkadziesiąt, bo to naprawdę popularne programy.

Sympatyczny AmiPro

Na początku lat 90. dużym powodzeniem cieszył się tańszy od Worda i pod pewnymi względami bardziej wygodny od niego (miał fajną obsługę tabel, wzorów matematycznych i oddaną do dyspozycji użytkownika bardzo sympatyczną grafikę) edytor AmiPro. Co ciekawe – AmiPro był pierwszym edytorem tekstowym pracującym pod systemem Windows, bo został udostępniony w 1988 r., podczas gdy wersja programu Microsoft Word dla systemu Windows zadebiutowała dopiero na początku 1989 r. Sam go używałem i miło to wspominam. Program AmiPro stworzyła firma Samna Corporation, ale został on przejęty (wraz z wykupioną firmą Samna) w 1990 r. przez firmę Lotus Development Corporation, o której będzie mowa w jednym z dalszych felietonów w kontekście rewelacyjnego arkusza kalkulacyjnego Lotus 1-2-3. Firma Lotus rozwijała edytor AmiPro, tworząc jego kolejne wersje, aż do wersji o numerze 3.1 w roku 1992. Firma Microsoft doceniła...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12475

Wydanie: 12475

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament