Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Naraziłeś się skarbówce – zapłacisz

23 stycznia 2023 | Podatki i księgowość | Anna Wojda

To, jak dużo, zależy od tego, czy podatnik popełni wykroczenie, czy przestępstwo skarbowe. To zaś zależy od minimalnego wynagrodzenia. Jego wysokość w 2023 roku zmienia się dwukrotnie.

Minimalne wynagrodzenie ma wpływ na wiele rzeczy, w tym również na to, czy podatnik popełnia jedynie wykroczenie skarbowe, czy też w grę wchodzi już przestępstwo. Dobra wiadomość jest taka, że w związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia, przesunęła się granica, od której podatnik popełnia przestępstwo. W 2023 roku ta granica przesuwa się aż dwukrotnie, bo minimalna pensja wzrosła najpierw od 1 stycznia, a kolejny raz wzrośnie od 1 lipca. Na tym jednak koniec dobrych wiadomości. Wzrost minimalnego wynagrodzenia oznacza bowiem, że w górę idą również kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe.

Umyślnie uszczupli

Wpływ na to, czy podatnik popełnia wykroczenie czy przestępstwo skarbowe ma też wartość uszczuplonej należności lub wartość przedmiotu czynu zabronionego. Uszczuplenie to uszczerbek finansowy powstały w wyniku uchylenia się przez podatnika od uiszczenia całości lub części wymaganej należności. Z kolei narażenie na uszczuplenie to spowodowaniu konkretnego niebezpieczeństwa uszczerbku finansowego. Co istotne i na co zwracają uwagę prawnicy: jego wystąpienie jest wysoce prawdopodobne, ale nie musi nastąpić.

Przestępstwo skarbowe lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12477

Wydanie: 12477

Spis treści
Zamów abonament