Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowości dla spółek – sprawdź co się ostatnio zmieniło

23 stycznia 2023 | Podatki i księgowość | Karolina Karczewska Wojciech Hałucha

Z początkiem 2023 r. weszła w życie kolejna odsłona Polskiego Ładu – 3.0. Przynosi ona liczne modyfikacje w podatku dochodowym od osób prawnych, a także uchyla i odracza najbardziej kontrowersyjne przepisy.

Nowym regulacjom warto przyjrzeć się bliżej i przeanalizować, w jaki sposób mogą wpłynąć na działalność firm. Dzięki noweli przepisy podatkowe mają być prostsze i korzystniejsze, głównie dla przedsiębiorców, a kwestie, które wcześniej wzbudzały wątpliwość – doprecyzowane. Wejście w życie nowych regulacji zostało rozłożone w czasie, choć przeważająca część obowiązuje od 1 stycznia.

Uchylenie przepisów o ukrytej dywidendzie

Regulacje dotyczące ukrytej dywidendy pierwotnie wprowadzono nowelizacją ustawy o CIT z 29 października 2021 r. Ustawodawca określił katalog wydatków, które podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów. W praktyce przepisy ograniczały możliwości rozliczania przez podmiot (podatnika CIT) części kosztów poniesionych w związku z dokonywaniem transakcji z podmiotami powiązanymi. Zgodnie z przepisami przejściowymi regulacja ta miała wejść w życie 1 stycznia 2023 r. Ostatecznie, pod wpływem postulatów przedsiębiorców oraz niesprzyjających warunków geopolitycznych, Ministerstwo Finansów odstąpiło od wprowadzania regulacji w życie.

Minimalny podatek

Reforma Polskiego Ładu wprowadziła tzw. minimalny podatek dochodowy od osób prawnych. Stanowi on zupełnie nowy rodzaj zobowiązania. Swoim zakresem obejmuje podatników, którzy mają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12477

Wydanie: 12477

Spis treści
Zamów abonament