Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak sobie radzić z zawiłościami w rozliczaniu kosztów finansowania

23 stycznia 2023 | Podatki i księgowość | Magdalena Zamoyska Daria Górka

Finansowanie w formie pożyczki lub kredytu to najbardziej popularna forma pozyskiwania środków na zrealizowanie inwestycji czy też prowadzenie bieżącej działalności gospodarczej. Wiążą się z tym jednak różne komplikacje.

W miarę upływu lat, przepisy o podatku dochodowym od osób prawnych coraz bardziej restrykcyjnie podchodzą do tego typu działań wprowadzając ograniczenia podatkowe w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z obsługą finansowania.

Omawiamy najważniejsze kwestie w CIT, jakie powinien wziąć pod uwagę przedsiębiorca i jego służby księgowe w kwalifikacji podatkowej kosztów finansowania dłużnego.

Ważny jest cel

Możliwość zaliczenia kosztów finansowania dłużnego do kosztów uzyskania przychodów) zależy od celu, na jaki finansowanie zostało przeznaczone. Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, aby zaliczyć wydatek do kosztów podatkowych, podatnik musi wykazać jego związek z uzyskaniem przychodu, zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła. Zasada ta dotyczy wszystkich kosztów związanych z obsługą zaciągniętego finansowania, a więc przede wszystkim odsetek, różnic kursowych, a także wszelkich prowizji i opłat administracyjnych pobieranych przez pożyczkodawcę lub kredytodawcę.

Nie będą zatem stanowiły kosztu podatkowego na przykład zapłacone odsetki od kredytu przeznaczonego na wypłatę dywidendy lub sfinansowanie wypłaty wynagrodzenia za umorzenie udziałów. Zgodnie z przeważającą linią orzeczeń sądów administracyjnych, takie finansowanie nie ma związku z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12477

Wydanie: 12477

Spis treści
Zamów abonament