Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyłączenie pracownika lub organu ze sprawy

24 stycznia 2023 | Administracja i samorząd | Karolina Wierzbicka

Kodeks postępowania administracyjnego zawiera mechanizmy wyłączenia pracownika i organu od prowadzenia sprawy administracyjnej. Może to wynikać z przyczyn osobistych, podległości służbowej lub innych. Obowiązek wyłączenia się od prowadzenia sprawy może wynikać z mocy ustawy albo powstania wątpliwości co do bezstronności pracownika lub organu.

Instytucja wyłączenia pracownika zapewnia gwarancję bezstronnego załatwiania spraw administracyjnych poprzez odsunięcie od załatwiania sprawy takiego pracownika, który jest powiązany z jedną ze stron albo który z innego powodu jest zainteresowany rozstrzygnięciem sprawy w określony sposób.

Z mocy ustawy

Przy ocenie, czy jest możliwe zastosowanie przesłanki wyłączenia  należy przez pracownika rozumieć osobę zatrudnioną w urzędzie organu na podstawie stosunku pracy, umocowaną do wydawania decyzji z upoważnieniem indywidualnym bądź z mocy prawa. Ujęte w art. 24 § 1 i 2 K.p.a. okoliczności powodują wyłączenie pracownika z mocy prawa. Wobec czego zbędne jest badanie, czy pracownik zachowywałby się w danej sprawie w stronniczy sposób. Wyłączony pracownik ma zakaz podejmowania jakichkolwiek czynności poprzedzających wydanie decyzji. Obejmuje to także kwestie wszczęcia postępowania z urzędu czy też o odmowie wszczęcia tego postępowania. Dodatkowo nie ma możliwości uczestniczenia w podejmowaniu czynności postępowania wyjaśniającego. W konsekwencji prowadzi to do zakazu załatwienia sprawy, czyli samego wydania decyzji administracyjnej  w konkretnym postępowaniu.

Pracownik organu administracji publicznej podlega wyłączeniu od udziału w postępowaniu w sprawie, w której jest stroną albo pozostaje z jedną ze stron w takim stosunku prawnym, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12478

Wydanie: 12478

Spis treści
Zamów abonament