Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Błąd płatnika przy rozliczaniu licytacji naprawi sam dłużnika

25 stycznia 2023 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

To podatnik ma uprawnienie do sporządzenia korekty faktury wystawionej nieprawidłowo przez komornika, co jest konieczne do złożenia wniosku o nadpłatę.

Spór w sprawie dotyczył odmowy nadpłaty za marzec 2017 r. w związku z pobraniem przez komornika nienależnego VAT przy egzekucyjnej sprzedaży nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi. O jej stwierdzenie do fiskusa wystąpiła spółka. Wskazała, że w marcu 2017 r. komornik dokonał sprzedaży egzekucyjnej należących do niej nieruchomości i naliczył od niej 23 proc. VAT, który odprowadził jako płatnik do urzędu skarbowego. Sprzedaż udokumentował fakturami wystawionymi w imieniu podatnika. Jednak spółka przekonywała, że postępowanie komornika było nieprawidłowe, bo w chwili dostawy były to nieruchomości mieszkalne, a od ich pierwszego zasiedlenia tj. oddania innym osobom do używania na podstawie umów najmu, minęły już wcześniej dwa lata.

Jak tłumaczyła spółka dkoro kupujący ani sprzedający nie wybrali dla tej dostawy opcji opodatkowania transakcji, to dostawa była zwolniona z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Spółka podkreśliła, że aby skorygować błąd komornika, czyli płatnika, uzyskała od niego duplikaty faktur, przygotowała ich korekty i wysłała listem poleconym za potwierdzeniem odbioru do nabywcy. Nabywca je otrzymał i miał pełną wiedzę, a zatem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12479

Wydanie: 12479

Spis treści
Zamów abonament