Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie ma podstaw do różnicowania skutków podatkowych

25 stycznia 2023 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Do kosztów finansowania dłużnego w przypadku transakcji dept push down należy zaliczyć także ujemne różnice kursowe powstające ze spłaty pożyczki zaciągniętej w walucie obcej.

Sprawa dotyczyła spółki, która chciała się upewnić czy ujemne różnice kursowe powstałe w związku ze spłatą pożyczki w walucie obcej uzyskanej w celu nabycia udziałów będą podlegać wyłączeniu z kosztów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 13e ustawy o CIT? We wniosku o interpretację wyjaśniła, że zaciągnęła pożyczkę w walucie obcej przeznaczoną na nabycie udziałów innej spółki, którą następnie przejęła poprzez połączenie. Podatniczka wskazała, że pożyczka objęta jest w całości art. 16 ust. 1 pkt 13e ustawy o CIT. Ma zamiar ją spłacać w części kapitałowej. W związku z tym, na dzień zapłaty powstaną najprawdopodobniej różnice kursowe – co do których nie da się ocenić, czy będą one miały charakter dodatni czy ujemny.

Sama uważała, że ujemne różnice kursowe powstałe w związku ze spłatą pożyczki w walucie obcej uzyskanej w celu nabycia udziałów nie podlegają wyłączeniu z kosztów, bo nie stanowią kosztów finansowania dłużnego w rozumieniu art. 15c ust. 12 ustawy o CIT.

Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. Zauważył, że nowelizacja przepisów o CIT, w tym art. 15c ustawy, jest wynikiem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12479

Wydanie: 12479

Spis treści
Zamów abonament