Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na grzywnę za niepłacenie składek trzeba „zasłużyć”

16 marca 2023 | Kadry i Płace | Marcin Nagórek

Ustawodawca penalizuje zaniechania płatnika, które są zagrożoną karą grzywny. Nie oznacza to jednak, że każde z tych zachowań skutkuje automatycznie wymierzeniem kary przez sąd.

∑ Czy mogę ponieść odpowiedzialność karną za niepłacenie składek? Chodzi o składki za okres czerwiec – październik 2022 r., gdy przebywałem na zwolnieniu lekarskim po operacji. ZUS już wydał decyzję o zadłużeniu, ale nie mam z czego spłacać. Dodatkowo podano mi, że zostanę ukarany grzywną 5 tys. zł przez sąd. Zadeklarowałem spłaty, ale według ZUS są niewiarygodne. – pyta czytelnik.

Przedsiębiorca może uniknąć kary, ale kluczowa będzie jego postawa przed sądem. Musi wykazać faktyczną niemożność zarobkowania za sporny okres, leczenie oraz próby ugodowego rozwiązania sporu z ZUS.

Obowiązki płatnika

Z art. 47 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2022 r., poz. 1009 ze zm.) wynikają konkretne obowiązki fiskalne płatników składek. W ust. 1 postanowiono, że płatnik składek przesyła w tym samym terminie deklarację rozliczeniową, imienne raporty miesięczne oraz opłaca składki za dany miesiąc, z zastrzeżeniem ust. 1a, nie później niż:

∑ do 5. dnia następnego miesiąca – dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych;

∑ do 15. dnia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12522

Wydanie: 12522

Spis treści

Reklama

Zamów abonament