Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Świadczenie obowiązków zdalnie musi gwarantować ochronę danych

16 marca 2023 | Kadry i Płace | Michał Włodarczyk Alicja Guzy

Pracodawcy powinni dobrać odpowiednie środki techniczne i zawczasu ustalić, jakie działania powinni podejmować pracownicy, a jakich się wystrzegać, aby praca zdalna nie wpłynęła negatywnie na bezpieczeństwo danych.

7 kwietnia wejdą w życie długo wyczekiwane przepisy o pracy zdalnej. W wielu firmach i działach HR trwają już gorączkowe prace nad wdrożeniem nowych przepisów i odpowiednim uregulowaniem zasad wykonywania pracy w tej formie. Najwięcej uwagi poświęca się przy tym regulaminowi pracy zdalnej i sposobie wyliczenia ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę wykonywana zdalnie. Tymczasem na pracodawcach spoczywa jeszcze jeden ważny obowiązek – związany z ochroną danych.

Ryzyko utraty kontroli

Nie ulega wątpliwości, że ochrona danych i informacji poufnych podczas pracy zdalnej to jedno z największych i najważniejszych wyzwań, przed którymi stoją pracodawcy. Organizując miejsce pracy np. w swojej siedzibie, pracodawca ma pełną kontrolę nad dostępem do danych i przyjętymi środkami ich zabezpieczenia w organizacji. Umożliwiając pracownikom wykonywanie pracy zdalnie, musi mieć zaś na uwadze, że w pewnym zakresie ryzykuje utratę tej kontroli.

Pandemia pokazała, że wiele zadań można wykonywać zdalnie. Jednocześnie jednak ujawniła wiele problemów praktycznych, w szczególności w zakresie miejsca wykonywanej pracy i zapewnienia odpowiednich zabezpieczeń. Pracownicy, wykonując swoje obowiązki zdalnie, mogą przesyłać różnego rodzaju dane i informacje korzystając np. z prywatnego komputera czy otwartej sieci wi-fi. Niekiedy zabierają do domu oryginały dokumentów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12522

Wydanie: 12522

Spis treści

Reklama

Zamów abonament