Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Głosowania tajne w spółce z o.o. – podstawowe zasady

17 marca 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Artur Przestrzelski

Kodeks spółek handlowych przewiduje dwa sposoby głosowania uchwał: jawne i tajne. Praktyka pokazuje, że wspólnicy oraz przewodniczący zgromadzeń do kwestii sposobu głosowania nie przywiązują dużej wagi. Tymczasem, to jak wyglądało głosowanie może mieć istotne znaczenie dla ważności lub skuteczności uchwały zapadłej w jego trakcie.

Uchwały poddawane pod głosowanie w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością często budzą kontrowersje wśród udziałowców. W szczególności kwestia przesądzenia niektórych spraw odgrywa duże znacznie w spółkach z wewnętrznie skłóconym kapitałem. W takich sytuacjach jawność bądź tajność głosowania nabiera szczególnego znaczenia.

Głosowania jawne jako zasada

Kodeks spółek handlowych wprowadza jako zasadę głosowanie w sposób jawny (art. 247 § 1 k.s.h.). Ustawodawca nie narzuca przy tym technicznych warunków jawnego oddawania głosów. Głosowanie jawne jest z samego założenie mniej skomplikowane i problematyczne zarówno dla samych wspólników jak i osób obsługujących zgromadzenie. W praktyce najpopularniejszym sposobem oddawania jawnych głosów jest zewnętrzne jego zamanifestowanie – zarówno werbalnie jak i pozawerbalnie. I tak, przymiot jawnego oddania głosu spełnia złożenie słownego oświadczenia o oddaniu głosu „za”, „przeciw” lub „wstrzymującego się”, jak również inne jego jednoznaczne zasygnalizowanie - intencjonalne wstanie, podniesienie ręki czy skinienie głową w odpowiednim momencie głosowania.

Głosowanie jawne odbywa się także wtedy, kiedy głosy są zbierane na kartkach przyporządkowanym oznaczonym na nich wspólnikom, a następnie zbierane. Głosowanie jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12523

Wydanie: 12523

Spis treści
Zamów abonament