Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Unijny wykaz jurysdykcji zadziała jak przysłowiowy bat

20 marca 2023 | Podatki i księgowość | Dawid Zarębski

Uznanie Rosji za raj podatkowy wywoła poważne skutki dla polskich podatników realizujących transakcje z rosyjskimi firmami. Mogą się spodziewać wzmożonych kontroli. A to tylko jedna z konsekwencji.

Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ang. Economic and Financial Affairs Council, ECOFIN) dodała 14 lutego 2023 r. do unijnego wykazu jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych przyjmowanym przez Radę Unii Europejskiej (dalej: „Wykaz”) – Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Kostarykę, Wyspy Marshalla i Federację Rosyjską.

Unijny wykaz jurysdykcji niechętnych współpracy podatkowej, publikowany jako załącznik do konkluzji Rady ECOFIN, powstał w grudniu 2017 r. i obecnie obejmuje 16 krajów. Jest on częścią unijnej strategii zewnętrznej na rzecz opodatkowania i ma wspomagać bieżące starania o promowanie dobrego zarządzania w kwestiach podatkowych na skalę światową. Wykaz, regularnie aktualizowany, jest częścią zadań realizowanych przez UE mających na celu zwalczanie uchylania się od opodatkowania i unikania opodatkowania.

Uwaga!

Jak wskazała Rada UE, Rosja została ujęta w wykazie z powodu niespełnienia swojego zobowiązania do zajęcia się szkodliwymi aspektami preferencyjnego systemu podatkowego dla międzynarodowych spółek holdingowych.

Zaistniała sytuacja, będzie wiązała się z szeregiem konsekwencji na gruncie podatkowym, w szczególności w dwóch obszarach, tj. CIT i MDR (raportowanie schematów podatkowych).

Wpisanie Rosji na unijną listę jurysdykcji niechętnych współpracy do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12525

Wydanie: 12525

Spis treści
Zamów abonament