Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Riposta „profesora ekscentryka”

20 marca 2023 | Ekonomia i rynek | Leon Podkaminer
autor zdjęcia: Jorit Aust
źródło: Rzeczpospolita

Polityka Narodowego Banku Polskiego obejdzie się bez obsesyjnego krytykanctwa – pisze doradca prezesa NBP.

Zgodną uwagi konsekwencją prof. Andrzej Wojtyna [były członek Rady Polityki Pieniężnej – red.] prowadzi medialną wojenkę z prezesem NBP. Pierwszą salwę oddał on, o ile się nie mylę, już pod koniec 2021 r. tekstem pt. „Kto na szefa NBP” („Rzeczpospolita”, 24.10.2021). Po czym regularnie „dogryzał” prezesowi i NBP, głównie w „Rzeczpospolitej”, która nader często użycza swoich łam jego „esejom”. A także w „Dzienniku Gazecie Prawnej” oraz (rzecz jasna!) w „Gazecie Wyborczej”.

Najnowszy jego „esej” w tym temacie (pt. „Czy NBP pilnie potrzebuje nowego prezesa?”, „Rzeczpospolita”, 6.03.2023) jest utrzymany w dobrze już znanej konwencji. Roi się on od insynuacji i epitetów w stosunku do NBP, RPP i personalnie profesora Glapińskiego. Oto próbka zawartości tego „eseju”: „załamuje się zasada niezależności banku centralnego”, „zamiast skoncentrować się na przywracaniu i utrzymywaniu stabilności makroekonomicznej [...] prezes woli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12525

Wydanie: 12525

Spis treści
Zamów abonament