Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Usługi pośrednictwa bez podatku u źródła

03 czerwca 2024 | Podatki i rachunkowośćp | Zofia Flaczyńska

Zakres przedmiotu opodatkowania musi być precyzyjnie określony w ustawie podatkowej, a interpretacja jej przepisów nie może być dowolna czy rozszerzająca.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 20 marca 2024 r. (I SA/Gd 1100/23).

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, podatnikiem CIT oraz podmiotem wyspecjalizowanym w dostarczaniu infrastruktury IT. W ramach rozwoju działalności wnioskodawca zamierza dostarczać usługi do podmiotów z różnych krajów Afryki. W związku z tym podjął działania zmierzające do nawiązania współpracy z podmiotami mogącymi wesprzeć go w jego ekspansji na tym rynku. Realizując swoje plany rozwoju działalności, wnioskodawca zawiera umowy o współpracy z podmiotami będącymi rezydentami jednego z państw afrykańskich (dalej: agenci). Umowy te mają cechy umów agencyjnych.

Agenci wspierają sprzedaż produktów i usług IT wnioskodawcy oraz pośredniczą w kontaktach handlowych z klientem. W ramach pośrednictwa handlowego agenci wykonują czynności podobne do usług wskazanych w katalogu z art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT. Ich czynności nie mają jednak charakteru odrębnych usług, ale występują jako czynności pomocnicze, służące realizacji głównego celu gospodarczego usługi dominującej, czyli doprowadzenia do powstania stosunków prawnych między sprzedawcą (wnioskodawcą) a wyszukanym przez agentów klientem. Pozostałe czynności faktyczne wchodzące w skład usługi świadczonej przez agentów, np. promowanie produktów,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12888

Wydanie: 12888

Spis treści
Zamów abonament